Herkes iyi bir efsaneyi ve kumarbazları sever, belki daha da fazla. Ölü adamın elinin hikayesi, poker çevrelerinde sadece en tanınmış halk masallarından biri değil, aynı zamanda modern kumar dünyasının en ünlü poker ellerinden biridir.

Peki, ölü adamın eli efsanesi nasıl ortaya çıktı? Bugün kumarda ölü adamın eliyle ne demek istiyoruz? Efsanevi poker eli nasıl oynanır En iyi online spor bahis siteleri 2023? Tüm bunlar ve daha fazlası bugünün blogunda keşfedilecek, bu yüzden hikayemizi döndürürken etrafta dolaşın ve pokerde ölü adamın eli hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizinle paylaşın.

Ölü Adamın Eli-Vahşi Bill Efsanesi

Uzun kumar tarihinde (ve daha da önemlisi poker), isimleri hala bir zil çalmayı başaran ve tüm dünyadaki kumarbazlar için çok şey ifade eden çok sayıda ünlü poker oyuncusu olmuştur. Bu efsanevi isimlerden biri James Butler Hickok, diğer adıyla “Vahşi Bill” Hickok ve bu güne kadar ölü adamın eli hakkında konuşmamızın nedeni o.

Hikayemiz 2 Ağustos 1876’da başlayıp biterken, Wild Bill’in hikayesi Mayıs 1837’de Illinois’de başladı. James Butler Hickock olarak doğdu ve renkli hayatı boyunca aralarında bir asker, izci, kanun adamı, silahşör, oyuncu, şovmen, kumarbaz ve nihayetinde folklor kahramanı olmak üzere birçok unvan aldı. Bir kanun adamı olarak, çok sayıda suçlunun kovulmasına yardım etti ve düzenli olarak kanun kaçaklarıyla çatışmalara girdi; Bir kumarbaz olarak, kötü bir poker eli oynadığı biliniyordu.

Bütün bunlar Deadwood, Dakota Bölgesi’ndeki o kader Ağustos gününde sona erdi. Genellikle sırtını duvara yaslayarak oturduğu söylenirdi; 2 Ağustos 1876’da değil. O gün Nuttal & Mann’ın 10 numaralı Salonunda, kaderin sahip olacağı gibi, Wild Bill poker masasındaki tek sandalyeye oturdu – kapıdan uzağa bakan.

Bir gün önce Bill’e yenilen Jack McCall, beş kartlık bir oyun oynarken salona girdi ve öfkesiyle Bill’i kafasının arkasından vurarak onu bir anda öldürdü. Efsaneye göre elinde Bill iki çift tutuyordu: siyah aslar ve siyah sekizler. Bu özel poker eli o zamandan beri “ölü adamın eli”olarak bilinir hale geldi.

Will Bill’in öldüğü gün gerçekten iki as ve iki sekizin elinde olup olmadığını asla bilemeyiz, ama efsanesi ve poker elinin efsanesi yaşamaya devam ediyor.

Pokerde Ölü Adamın Eli Nedir?

Peki, bugün pokerde ve çevrimiçi pokerde ölü adamın eli ile ne demek istiyoruz? Basitçe söylemek gerekirse, ölü adamın eli bugün iki çiftten oluşan bir poker elidir – bir çift siyah as ve bir çift siyah sekiz. Efsaneye göre Wild Bill’in son anlarında elinde tuttuğu şeyle hemen hemen aynı.

Ölü adamın eli iki çiftten oluşur: bir çift siyah as ve bir çift siyah sekiz.

Ölü adamın eli kesinlikle tarihte ve şehir efsanesinde bir yere sahip olsa da, bir poker eli olarak, örneğin floş royal, heteroseksüel veya tam bir ev kadar imrenilmez. Sonuçta, pokerdeki en değerli kartı (as) içermesine rağmen, ölü bir adamın eli, floş veya dolu bir eve yığıldığında yeterince iyi olmayacaktır. Dedikleri gibi harika değil, korkunç değil.

Ölü Adamın Eli Nasıl Oynanır

Poker oynamayı zaten biliyorsanız, sadece eğlenmek için de ölü adamın eli oyununu denemek isteyebilirsiniz. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, ölü adamın eli bugün en güçlü poker ellerinden biri olarak kabul edilmiyor.

Örneğin Texas Hold’em’de ölü adamın eli marjinal bir el olabilir, bu nedenle nasıl oynanacağı söz konusu oyuncuya bağlı olacaktır. Deneyimli oyuncular ancak koşulları uygun görürlerse bunu başarırlar. Aksi takdirde, en kazançlı eylem şekli olmayabilir.

Ölü Bir Adamın Elindeki Beşinci Kart Nedir?

Zor beşinci kart. Pek çok teori, pek çok poker eli kombinasyonu. Will Bill efsanesine bir kez daha geri dönmek için, iki çiftin siyah aslar ve siyah sekizler olduğunu “biliyoruz”; Bilmediğimiz şey elinde hangi beşinci kart olduğu. En popüler teorilerden biri, Kalplerin Kraliçesi olduğudur; Ancak bazı sanat eserleri size farklı şekilde anlatacaktır.

Bazı sanatçılar beşinci kartı elmasın beşi olarak gösterirken, diğerleri bunun elmasın dokuzu veya Elmasın Krikosu olması gerektiğini savunur. Kesin olan bir şey var: genellikle beşinci kartın başka bir as veya sekiz olmadığından emin olurlar, çünkü bu tam bir evi tamamlar.

Ölü Adamın El Amblemi

Sanattan bahsetmişken, ölü adamın elinin çeşitli organizasyonlarda da amblem olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Gerçekten de, görüntüler, ünlü Zippo çakmakları, iskeletin eli, siyah sekizler üzerindeki siyah aslar ve hepsi dahil olmak üzere tüm panoda kullanılıyor.

Ayrıca, ölü adamın eli, LA Polis Departmanı KAZA ekibi, Las Vegas Metro Polis Departmanı’nın Cinayet Bölümü ve AFMES gibi bazı kolluk kuvvetlerinde amblem olarak kullanılıyor.

Pop Kültüründe Ölü Adamın Eli

Poker filmlerini kim sevmez ki? Pek çok film gerçekten de ölü adamın eline atıfta bulunurken, diğer medyanın Wild Bill ve onun ünlü poker elinden de bahsettiği biliniyor. Listede diziler, şarkılar, romanlar – hatta oyunlar var!

İşte pop kültüründe ölü adamın eline yapılan en ünlü referanslardan bazıları:

  • Posta Arabası (1939) ve Vuran Adam Liberty Valance (1962) – ölü adamın elini ölümün habercisi olarak gösteren iki ikonik John Wayne filmi
  • Deadwood-2004’ten 2006’ya kadar süren sevilen HBO şovu, Wild Bill Hickock’un ölümünü içeren büyük bir olay örgüsüne sahipti
  • Gizli Dosyalar – ünlü bilim kurgu dizisi, ünlü şehir masallarına atıfta bulunmayı severdi ve “Clyde Bruckman’ın Son Dinlenmesi” başlıklı bir bölüm, baş karakterin Ajan Scully ile poker oynadığını, tam bir as ve sekiz evi tuttuğunu gösterdi (beşinci kart kalplerin ası)
  • Fallout: New Vegas (özellikle genişleme Ölü Para) – popüler video oyunu, oyuncuların kart toplayabilmelerini ve Sierra Madre kumarhanesinin kalıntılarında ünlü ölü adamın elini alabilmelerini sağladı
  • Çeşitli şarkılar – Motörhead’in “Maça Ası “ve” Ölü Adamın Eli”, Bob Dylan’ın” Başıboş, Kumar Willie”, Ha Ha Tonka’nın” Ölü Adamın Eli”, genel olarak poker ve kumarla ilgili birkaç şarkı

Sonunda, siyah aslara ve sekizlere kendiniz bir şans vermeye karar verseniz de vermeseniz de, Vahşi Bill Hickock efsanesini ve belki de ölümsüz elini bizimle birlikte keşfederken eğlendiğinizi umuyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.